Koensüüm Q10 30mg, 60 kapslit


Toetab kogu keha rakuenergia tootmist.

Koostises (1 kapslis): koensüüm Q-10 30mg. Abiained: riisipulber, zelatiin, räni, magneesiumstearaat.

Kasutamine/annustamine: toidulisandina 1 (üks) kapsel 1 kuni 3 korda päevas vee ja söögiga. Mitte ületada päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust. Ei ole mitmekesise toitumise asendaja, ei ole ravim.

Ubikinoonid (sünonüümiks on vitamiin Q ja koensüüm Q) on lähedase ehituse ja antioksüdantse toimega rasvlahustuvate looduslike ühendite grupp.

Maksa sattunud ubikinoonid konverteeritakse kõik Q10 vormi. Maks on küll tema põhidepoo, kuid tema sisaldus on kõrgeim südamelihases, ületades maksa ja neere kahekordselt.

Vitamiin Q10 pole rangelt võttes klassikaline vitamiin, sest kuigi toit on oluline ubikinoonide allikas, sünteesitakse väga oluline kogus Q10 inimorganismis atsetüül-CoA baasil.

Defitsiit
Vitamiin Q defitsiiti tavaliselt ei teki, kuid organismi vananemise ja mitmete haiguslike seisundite korral on teatud defitsiidi teke reaalne. Näiteks väheneb vananedes maksa võime viia teisi ubikinoone inimorganismile vajalikku Q10 vormi. Vananemisel ja haiguste (südamehaigused, lihaste düstroofia, immuunsüsteemi häired jne) korral vähenevad vitamiin Q10 varud inimorganismis. B-grupi vitamiinide defitsiidi puhul alaneb maksa võime toota koensüüm Q. Teatud defitsiidi võib tingida ka kolesterooli sünteesi inhibeerivate ravimite pidev ja pikaajaline kasutamine.

Defitsiidi esmasümptomid:
väsimus, jõuetus, kehalise koormuse taluvuse langus.

Kestvalt madal vitamiin Q tase veres tingib:

oluliselt suuremat riski südame- ja veresoonkonnahaigustele (sh ateroskleroos ja kardiomüopaatia)
parodontiidi
immuunsüsteemi häired
suurenenud riski kasvajate tekkeks ja arenguks
suurenenud riski neurodegeneratiivseteks häireteks
märgatava vananemise kiirenemise.