Vajra/Dorje

Pikkus: 6cm

Dorje on Tiibeti versioon vajrast ja tähendab välgunoolt. See on Tiibeti buddismis rituaalideks kasutatav instrument või skepter, mida kasutatakse sümboolselt koos Tiibeti kelladega. 

Vadžra (Skt., "piksenool"; Tib., dorje) mängib budistlikus kunstis ja rituaalis olulist rolli ning on eriti seotud vadžrajaana budismiga, vadžra kandjaga (yana), mis esindab hävimatut jõudu. Mitmed varajased mahajaana suutrad räägivad vajra samadhist, viimasest meditatiivsest neeldumisest, millega bodhisattva tegeleb enne täielikku buddhasse jõudmist. Shakyamuni Buddha valgustumise koht on tuntud kui vajra asana (vajrasana), mis viitab nii tegelikule paigale (tähistatud kiviplaadiga) kui ka Bodh Gayale. Mediteeriva Buddha kehaasendit nimetatakse ka vadžrasanaks, poos, mida joogapraktikud tänapäeval tunnevad.
Kõige sagedamini esineb vadžra relvana, nagu Põhja-Euroopa jumala Thori või Lõuna-Euroopa jumala Zeusi välgunool, seda seostatakse eriti India veeda jumala Indraga, taevakuningaga, kes esineb varajastes budistlikes juttudes kui Shakra (“vägev”). Vajrat kui relva kasutavad nuiana sellised kujud nagu vihane jumalus Vajrapani, et allutada välist või sisemist takistust ning see on nii kaastunde tööriist kui ka oskuslikud vahendid, mis viivad hävimatusse valgustatuse seisundisse.
Vadžrajaana budismis on vadžra, kell ja mala (palvehelmed) kolm kõige olulisemat rituaaliobjekti. Vadžra ja kell ei kuulu tavaliselt igapäevasesse praktikasse, kuid rühmaharjutuste või suuremate rituaalide jaoks kasutatakse neid koos, mõnikord trummi lisamisega.
Vadžra on ka visualiseerimise objekt: jumalusmeditatsiooni praktikas, vadžrajaana budismi põhimeditatsioonis, palutakse ühel etapil praktiseerijal tavaliselt visualiseerida meelt muutumas vadžraks või ilmumas vajrana.
Vadžra füüsilise vormi määrab konkreetne rituaalne eesmärk, mida see teenib. Sageli on selle põhikonstruktsiooniks lühike keskosa, mille mõlemal küljel on harud, mis kõverduvad sissepoole, moodustades sfäärilise kesta.
Jaapani traditsioonides, nagu Shingon või Shugendo, kasutatakse üheharulist vadžrat üldiselt kaitseks nagadena tuntud maolaadsete olendite eest.
Kõige sagedamini nähakse viieharulist vadžrat, mis võib esindada viit taevalikku Buddhat, viit Buddha tarkust jne. Seda vormi soosivad Tiibeti budismi "uued koolkonnad" (Kadam, Sakya, Kagyu, Gelug ja Jonang), samas kui "vana koolkond" - nyingma - eelistab sageli üheksaharulist vadžrat, millel on erinevad tähendused, sealhulgas viide Nyingma õpetuste kategooriatele.
Ka vadžra välimus on piirkonniti erinev. Provintsipiirkonnas võib vadžra olla erilise kujuga lihtsalt seetõttu, et selle looja ei tunne traditsioonilist vormi. Esimese aastatuhande lõpus Indiast ja Nepaalist välja tulnud vadžrad on tavaliselt lihtsa disainiga; ehtsamaid näiteid leidub Hiinas 14. sajandi alguse Yuani dünastia ajal, kui valitsev Mongoolia keiser lasi Mongoolia õpetajatele kingituseks luua keerukaid vadžrasid ja kellasid, ning jällegi Mingi dünastia ajal, kui Yongle keiser lasi teha kingitusi külastavale Karmapale.