Püriit lähtekivimis 2€

Mõõdud keskmiselt 1,8 - 2,2cm.
Haruldus Saksamaalt: püriit kiltkivis!
Päritolu Lehesten, Tüüring.
Lehestenis asuv ajalooline kiltkivikaevandus Tüüringi metsas on üks vanimaid ja suurimaid katusekivi kaevandusi Euroopas. Lehestenis on kiltkivi kaevandatud, lõhutud ja töödeldud kiltkiviks, katuse- ja seinakatteks alates 13. sajandist.
Kristalliravis peetakse kiltkivis olevat püriiti avatuse kiviks. See aitab sul end mitte liiga tõsiselt võtta ja aeg-ajalt enda üle naerda. Negatiivsetest mõtetest saab kergemini lahti lasta. Püriit lähtekivimis võib vabastada takistused ja muudab igapäevaelu lihtsamaks. Parandab organiseerimisoskusi, annab selgeid mõtteid ja aitab otsuste tegemisel. See annab rahu ja tasakaalu. Kaitseb negatiivsete mõjude eest. Iga püriit seisab silmitsi ja julgustab ennast tundma. Ta aitab valede ambitsioonide, inertsuse, illusioonide paljastamisega. Ta toetab muutuste soovi. Püriit võitleb hirmude, emotsionaalse külmuse ja depressiooni vastu. See tugevdab enesekindlust. Seetõttu kasutatakse püriiti sageli suitsetamisest loobumise ja eksamiärevuse korral.Iga püriit on tervisekivi – teadvustades haiguste põhjuseid ja kiirendades samal ajal paranemisprotsesse. Püriit aitab vereringehäirete, veenilaiendite ja jalahaavandite korral. See rahustab närvilisi lööbeid. Püriiti kasutatakse hingamisteede haiguste korral. See stimuleerib maksafunktsiooni.

Kiltkivis olevat püriiti nimetatakse ka apatšide kullaks, lähtudes sellest, kus see USA-s leiti.
Valged ribad ja alad on enamasti kvartsist, aeg-ajalt kaltsiidist.
Püriit on rauddisulfiid sulfiidide ja sulfosoolade mineraalide klassist. Metallist messingkollane mineraal on väga levinud ja seda leidub kogu maailmas. See on kõige levinum sulfiid maakeral ja on praeguseks teada rohkem kui 44 000 paigast. Mineraali nimetus püriit tuleneb selle omadusest pihta löömisel tuld pursata(kreeka keeles pyrithes lithos = tulekivi).
Püriit kristalliseerub kuupkristallide süsteemis ja moodustab sageli kristalle. Püriidi agregaadid moodustavad sfääre, kiirgavaid kettaid (püriitpäike), stalaktiiti, sõlmelisi, jämedaid ja teralisi vorme.