Šungiit

Mõõdud keskmiselt 1,5-2,5cm. Kivid võivad varieeruda kujult, värvilt ja suuruselt.

ŠUNGIIT on iidne mineraal, mille süsinikul on ainulaadne struktuur. Šungiit on ka looduslik antiseptik ja antioksüdant. Selle abil puhastatakse vett ning ravitakse haigusi. Kivid  omastavad kõrgsageduslikku elektromagnetkiirgust. Šungiit puhastab ruumi liigsest elektromagnetkiirgusest, aitab keskenduda, rahustab meeli ja leevendab pingeid meditatsiooni ajal.  Vähendab ärevust ja närvilisust, harmoniseerib õhkkonda ning vähendab telefoni elektromagnetkiirguse kahjulikku mõju inimesele.
Mineraali omadused on seotud eripäraste süsiniku molekulaarsete struktuuridega - fullereenidega-  süsinikust koosnevad mitmetahulised nanoosakesed, viie või kuue tahuga. Sellise molekulaarse võrgustikuga süsinikku võib leida looduses ainult šungiidis.

Šungiidi ravivad ja vett puhastavad omadused avastati juba 18. sajandil. Karjalas on allikas, mis voolab läbi šungiidi ladememete. Peeter I käsul ehitati  just sinna allikale ravikuurort - Martsialnõje Vodõ Olonetsis.  Seal raviti aneemiat, maksahaigusi, skorbuuti, viljatust, verehaigusi ning hingamisteede haigusi. Sageli haigused möödusid mõne nädalaga. Samuti  kandsid sõdurid endaga kaasas šungiidi kivi vee desinfitseerimiseks. Šungiit  on 2 miljardi aasta vanune mineraal. Teadlaste on mitu erinevat versiooni selle päritolu kohta. Tõenäoliselt hakkas see, nagu naftagi, maailma ookeanides moodustuma esimestest kõige lihtsamatest taimedest.